שואה, הומואים, מבצע מוראל

|
ליל פתאים. יום השואה

זיכרון בסלון, הומוסקסואליות, שואה, נאצים, מרוקו, מרד, גטו, יום השואה, היטלר, הימלר, צפון אפריקה, אלג'יר, ציונות

שואת ההומואים ושואת יהודי צפון אפריקה, שקולם נדם

העיתונאי צח אוריין אוראץ לוקח  את פרויקט "זיכרון בסלון" אל בית האגודה (הקהילה הגאה) לטובת הנצחה ושימור זיכרון שואת ההומוסקסואלים, שסיפורם אינו ידוע וקולם אינו נשמע. וגם: ד"ר רמי קמחי: "מפעל הזיכרון הציוני הדיר את סיפור שואת יהודי צפון אפריקה". 'ההנהגה הנאצית' ו'מבצע מוראל' בהקרנות בכורה

 

זיכרון בסלון פוגש את הנרדפים האחרים*

סיכרון בסלון 0168
הנצחה, שימור זיכרון השואה וטרגדיית הקהילה הגאה. זיכרון בסלון. השנה בבית האגודה

'זיכרון בסלון' מציע בשנים האחרונות אלטרנטיבה ראויה לבני הדור השני והשלישי לטקסי הזיכרון הממלכתיים של יום השואה והגבורה ואופציה אחרת לצפייה המסורתית בטלוויזיה ואף חלופה לחלק מהטקסים האלטרנטיביים.
חיבור אישי ובראש אחר בין השואה לבין החיים בישראל של 2015.
בדרך כלל אירועי 'זיכרון בסלוןכוללים מפגש בערב יום השואה בסלון של אחד החברים, באווירה ביתית ולא טקסית ופורמלית. לבית מגיע ניצול שואה שמשתף את הנוכחים בסיפור שלו ולאחר מכן נפתח בסלון דיון בין המשתתפים על סוגיה אקטואלית והקשר שלה לשואה. מניסיון שהצטבר עד כה, זו דרך חזקה ומעניינת לזכור, להנציח, לכבד.
העיתונאי צח אורייןאוראץ', העוסק במקביל בשנים האחרונות כבלש היסטורי בחקר שורשי המשפחה (גנאלוגיה), יזם בשנה שעברה מפגש בפורמט שונה במעט במסגרת זיכרון בסלון. במקום ניצולת שואה הם התארחו בסלון של אחת מבנות הדוד השני, גב' רחל ורד מתל אביב, שיצאה יחד עם אוריין למסע של מחקר משפחתי מרתק עם סוף מפתיע ורווי מסקנות חשובות. לזכור ולא לשכוחהשנה, בפעם הראשונה, יוצאים ורד ואוריין מהסלון הביתי ויערכו את 'זיכרון בסלון' בבית האגודה באירוע מיוחד המחבר בין חקר שורשי משפחות, הנצחה ושימור זיכרון השואה וטרגדיית הקהילה הגאה, פן מוכר פחות של זוועות הנאציםהרדיפה וההשמדה של הומוסקסואלים, יחד עם מיעוטים רבים אחרים שסיפורם אינו מוכר וקולם אינו נשמע.
'זיכרון בסלון' עם שאלות וסוגיות הקשורות לשואה, לישראל 2015 ולקהילה הגאה.
בהשתתפות: רחל ורד
מנחים: צח אורייןאוראץ' (עיתונאי, גנאלוג), אימרי קלמן (יו"ר שותף של האגודה)
רביעי, 15.4, ב-19:00
האגודה, "בית פזי", רחוב נחמני 28 תל-אביב יפו.
אנא הירשמו בדף האירוע בפייסבוק או באימייל – שימו לב, מספר המקומות מוגבל. נשמח אם תצטרפו אלינו. 

*בתקופה האפלה של המשטר הנאצי זה היה פשע לגבר להתחבק עם גבר אחר. הרשימה הוורודה כללה את אותם "פושעים" שבזבזו, לתפיסת הנאצים, את הזרע הארי וחלקם הושלחו למחנות ריכוז, הושפלו, נרדפו ואף נרצחו. באותם מחנות היו בודקים כי האסירים ההומואים ישנים בביגוד מלא וכי הידיים שלהם נמצאות כל העת מחוץ לשמיכה במטרה למנוע מאותם אסירים "מלוכלכים"" כהגדרתם לאונן או לקיים יחסי מין.

"מפעל הזיכרון הציוני הדיר את סיפור שואת יהודי צפון אפריקה"

על מרד גטו וורשה כולנו שמענו, אבל על המחתרת היהודית באלג'יריה?

ליל הפתאים
Pauphilet and French police officer – Villa des Oliviers 4 1942. ליל הפתאים. צילום: יפע יוגב

סיפור המחתרת היהודית באלג'יריה של מלחמת העולם השניה מתעורר לחיים בסרטו של ד"ר רמי קמחי מאוניברסיטת אריאל – סיפור גבורה שטרם סופר.
"מדובר בסיפור שטרם סופר". כך מתחיל את ההסבר על סרטו ד"ר רמי קמחי, מרצה בכיר בבי"ס לתקשורת באוניברסיטת אריאל. "השואה נתפסת כסיפור של יהדות אירופה בלבד, ועל אף הסיפורים והעדויות, אין מי שמתעניין ורוצה ללמוד על שואת יהודי צפון אפריקה. לא רק שהדבר פוגע במפעלי ההנצחה, אלא מדובר גם בפגיעה באחד הדברים המאחדים ביותר את העם שלנו. הקונצנזוס כיום, שהשואה היא שואת יהודי אירופה בלבד, התקבעה כל כך עד שאפילו צאצאים של יוצאי צפון אפריקה לא מודעים לקשר שלהם לכך, וחבל".

ליל הפתאים.01
The clash at Villa des Olliviers 1942. ליל הפתאים. צילום: יפעת יוגב

קמחי מוסיף ואומר: "כשהתחלתי לעסוק בנושא, עשיתי תחקיר וגיליתי שאף אחד לא מכיר את הסיפור הזה. הספר שנכתב על המחתרת היהודית באלג'יר ע"י גיטה עמיפז שיצא לאור בהוצאת משרד הביטחון בשנות ה-70, נותר מיותם על מדפי הספריה. הכרטיס שלו בספריית בית אריאלה בתל אביב נותר ריק, ואני הייתי הראשון שעיין בו. זאת תעלומה גדולה בעיני מדוע אין איש אשר מתעניין בסיפור הזה, במיוחד לאור העובדה שההיסטוריה של השואה לא משופעת בסיפורי גבורה יהודיים ובוודאי שלא בניצחונות יהודיים".

ליל הפתאים 03
A Jewish Fighter -Villa des Oliviers 1942. ליל הפתאים. צילום: יפעת יוגב

הסרט עוסק בסיפור המחתרת היהודית באלג'יריה של מלחמת העולם השניה. המחתרת פעלה בין השנים 1940-1942. מדובר על סיפורה של קבוצת יהודים בת 400 איש, שבעזרת מספר קצינים צרפתים קתולים הצליחה בעיצומה של מלחמת העולם השניה, בליל השמיני בנובמבר 1942, לכבוש את העיר אלג'יר, בירת אלג'יריה, מידי צבא וישי שמנו כ20,000 חיילים. במהלך המבצע, עצרה המחתרת את ראשי ממשל וישי והחזיקה בעיר לילה שלם אשר בסופו מסרו את מפתחות העיר אלג'יר לכוחות בעלות הברית שנחתו למחרת בבוקר בחופי העיר. זהו סיפור על התמודדות ולחימה על עצם הקיום, סיפור על גבורה יהודית ייחודית ויוצאת דופן שלא סופר עד עתה.

ליל הפתאים. 04
Pauphilet and French police officer – Villa des Oliviers 2 1942. ליל הפתאים. צילום: יפעת יוגב

"ליל הפתאים", סרטו של ד"ר רמי קמחי, מרצה בכיר בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל, ישודר במוצאי יום השואה (ה-16 לאפריל, יום חמישי), בערוץ הראשון בשעה 22:45.

 

ההנהגה הנאצית: רוע מוחלט /  Nazis: Ultimate Evil

ההנהגה הנאצית
"ההנהגה הנאצית, רוע מוחלט" – היטלר

מנהיג הרייך השלישי אדולף היטלר, מייצג עבור רבים את הרוע האולטימיבי. אך הוא לא פעל לבד. תעודה מרתקת זו, סוקרת את הדמויות הבולטות בצמרת הרייך, שיישמו את אידיאולוגיית השנאה הנאצית: גרינג, גבלס, הימלר, אייכמן, היידריך, ומנגלה פעלו ביעילות מפחידה להשמדת יהודי אירופה וביצוע פשעים מזוויעים נגד האנושות. אדולף היטלר, מנהיג הרייך השלישי העריץ ששלט בגרמניה הנאצית, שהיה אחראי לשואת יהודי אירופה ויזם מלחמה עולמית שהסתיימה במותם של כ-60 מיליון בני אדם, מייצג עד היום עבור רבים את הרוע האולטימיבי. אך היטלר לא פעל לבד. היקף הזוועות שביצעה המפלגה הנאצית הצריך מנגנון שלם שיכול היה לבצע אותה: החל מעילית אינטלקטואלית שהעניקה לגיטימציה לרעיונות היטלר בעיני הציבור, דרך פקידות בירוקרטית שביצעה את הוראותיו ביעילות חסרת רחמים, וכלה בבריונים אלימים בדרגים הנמוכים של המפלגה, שיישמו בשטח את הוראות המפלגה באופן אכזרי ביותר כלפי קורבנותיהם המיועדים.

ההנהגה הנאצית רוע מוחלט
"ההנהגה הנאצית, רוע מוחלט"

מי היו אותם אנשים? כיצד הפכו לחלק אינטגרלי ממנגנון הרשע הנאצי? עבור רבים, שלטון הטרור הנאצי החל ב-8 בנובמבר, 1923. אדולף היטלר, בגיבוי 600 חיילי ה-SA, מסתערים על כינוס פוליטי בעיר מינכן בנסיון כושל לבצע "פוטש" ולהחליף את המשטר בכוח. הפוטש אמנם דוכא למחרת, אך מנקודה זו והלאה, היטלר שכלל את דרך הפעולה שתהפוך את שלטון הטרור שלו לאפשריהסתמכות על מעגל קרוב של משתפי פעולה נאמנים שיבצעו את הוראותיו. למעשה, היטלר הבין אחרי הפוטש שלא רק טרור יקדם אותו אלא גם ניצול כללי המשחק באופן ציני.

ההנהגה הנאצית03
"ההנהגה הנאצית, רוע מוחלט" – הימלר

רביעי, 15 באפריל ב-22:10, בכורה! בכורה! ערוץ ההיסטוריה, אפיק 44 YES / ערוץ 42 HOT 

 

'מבצע מוראל' – קזבלנקה 61  / Operation Mural

 

סרט תיעודי מרתק בבימויו של יהודה קווה. במסווה של קבוצת תיירים שנסעה לטייל במרוקו, יצאו בחורף 2006 כמה מאנשי המוסד הישראלי לשעבר, לשחזר את הפעולה החשאית בה נטלו חלק 45 שנה לפני כן: "מבצע מוראל" היה מבצע מחתרתי ונועז להעלאת 530 ילדים ממרוקו לישראל מ-16 במרץ 1961 עד ב-24 ביולי 1961, כל זאת תוך סיכון וללא ידיעת שלטונות מרוקו, שאסרו על עליית יהודים לישראל לאחר שמדינה זו קבלת העצמאות מצרפת בשנת 1956. כמה מן הילדים שהיו אז בני 7 ו-9 מספרים את סיפורם ומוסיפים מימד רגשי לסרט כשהם מספרים כיצד אולצו להיפרד ממשפחותיהם ולצאת "אל הבלתי נודע". זהו פרק עלום ומרתק בתולדות עליית יהודי מרוקו.
כך נולד הרעיון: שליח ארגון יתחזה לנציג ארגון שווייצרי הומניטרי שיוצב בקזבלנקה, יפנה לשלטונות מרוקו ביוזמה להוציא מאות ילדים יהודים ומוסלמים לחופשה בשווייץ. אחרי שהות קצרה בשווייץ ימשיכו הילדים היהודים לישראל. מבצע זה היה תוכנית סודית של "המוסד" להברחת מאות נערים ונערות יהודים ממרוקו לישראל לפני סגירת השערים לעלייה.
באותו הזמן בשווייץ: דיוויד ליטמן, בן למשפחה יהודית בריטית עשירה, ידע מה מצב היהודים במרוקו: הם אמנם נעשו אזרחים בעלי זכויות שוות אחרי מתן העצמאות, אך השלטונות המרוקאים אסרו את יציאתם החופשית מהמדינה, על-מנת למלא את החלל שנוצר אחרי עזיבת כרבע מיליון הצרפתים את מרוקו. ליטמן אף היה מזועזע מטביעת ספינת המעפילים "אגוז" עם 44 המעפילים, וחיפש דרכים לסייע לבני עמו.ליטמן הגיע לארגון OSE (ארגון עבודה וביטחון ליתומים), שעסק בהצלת ילדים בתקופת השואה ואחריה. בחזותו ובביוגרפיה שלו, ליטמן התאים כמו כפפה ליד לתפקיד; וכך נולד מבצע מוראל. כדי לשמור על חשאיות, מפעיליו לא סיפרו לו שהוא עובד עבור "המוסד" והוא היה בטוח שהוא עובד למען הסוכנות היהודית. ליטמן, שסיכן את חיי וחיי משפחתו במבצע, יצא  לקזבלנקה מצויד במכתב מארגון שווייצרי הומניטרי, שם פתח משרד והתחיל לעבוד.
במקביל, אנשי המוסד גד שחר ופנחס קציר עברו מבית לבית בקזבלנקה ושכנעו את הורי הילדים לתת לילדיהם לעלות לישראל. כל זה נעשה תוך סיכון וללא ידיעת שלטונות מרוקו. אלה היו אחרוני העולים ממרוקו לפני ששערי הארץ הזו נסגרו ליציאת יהודים. הצעירים אולצו להיפרד ממשפחותיהם ולצאת "אל הבלתי נודע".
רביעי, 22 באפריל ב-22:30, בכורה! ערוץ ההיסטוריה, אפיק 44 YES / ערוץ 42 HOT 

זיכרון בסלון, שואה, נאצים, מרוקו, מרד, גטו, יום השואה, היטלר, הימלר, צפון אפריקה, אלג'יר, ציונות, מבצע מוראל

 

פורסם בקטגוריה כללי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובות פייסבוק